تگ Alt و اهمیت آن در سئو سایت

تگ Alt و اهمیت آن در سئو سایت

شرط لازم برای بهینه سازی موتورهای جستجو کیفیت و جذابیت محتوا است خوش آمدگویی به بازدید کنندگان در وب سایت با یک دیوار طولانی و بدون شکاف متنی باعث می شود که مخاطب خسته شده و سایت شما را ترک کند. اگر سایت شما به انتشار محتوای متنی اعتماد و اتکای زیادی دارد، باید تصاویر و اینفوگرافیک و سایر موارد مهم را برای جذابیت بهینه سازی مطالب در وب سایت خود درج کنید. از نظر سئو مشکلی که در درج تصاویر وجود دارد این است شکل ها و رنگ های کلی در یک تصویر نمی توانند بگویند که در تصویر چه می گذرد بنابراین وقتی موتورهای جستجو صفحه وب سایت شما را رتبه بندی می کند ، به عبارتی تصاویر را "نمی بیند" و نمی داند چه چیزی در یک تصویر وجود دارد. خوشبختانه استفاده از متن جایگزین تصویر یا تگ Alt راه حلی برای این مشکل است و باعث بهبود سئو و تجربه کاربری شما می شود در این مقاله سعی داریم به تگ Alt و اهمیت آن در سئو سایت بپردازیم.

تگ Alt چیست؟

متن جایگزین تصویر یا تگ  Altکه اغلب به آن "alt text" نیز گفته می شود ، یک ویژگی HTML است که برای ارائه توضیحات تصویر به برچسب های تصویر اضافه شده است همانند بسیاری از مشخصات وب سایت ، تگ Alt نیز در سئو نقش بسزایی دارد. تگ Alt  به موتورهای جستجو کمک می کند تا تصاویر را با محتوای صفحات سایت مرتبط کند و بتواند آن را به درستی در نتایج جستجوی خود فهرست بندی کند و بهترین نتیجه را در هنگام جستجو کاربران برای تعیین تصاویر نشان دهد.

اهمیت تگ Alt 

افزودن تگ  Altبه تصاویر بخش مهمی از طراحی صفحات سایت شما برای افراد کم بینا است که از دستگاه های کمکی مانند خواننده های صفحه استفاده می کنند و همچنین کاربرانی که از مرورگرهای وب سایت غیر گرافیکی استفاده می کنند در هر دو حالت ، بدیهی است که کاربران قادر به مشاهده تصاویر نخواهند بود بنابراین دستگاه مرورگر آنها تگ  Altرا که با تصاویر در ارتباط است می خواند و نمایش می دهد. به ویژه این امر در صورتی مهم است که تصاویر اطلاعاتی را که کاربران برای درک کامل اطلاعات در صفحه سایت مورد نظر خود لازم دارند را منتقل کند.

استفاده بهینه تگ Alt برای SEO 

یکی از مهمترین عوامل برای بهینه سازی تصاویر از نظر سئو تگ Alt است بنابراین یک فرصت برای شما محسوب می شود که کلمات کلیدی را به تصاویر خود اضافه کنید و به رتبه بندی نتایج جستجو در گوگل کمک کنید. هنگام نوشتن متن تگ Alt کلمه کلیدی هدف وب سایت خود را بصورت توصیفی و مفصل وارد کنید زیر در حالت ایده آل، تصاویر شما بصورت موضوعی با آنچه در وب سایت درج می کنید مرتبط است. بهتر است فقط از یک کلمه کلیدی استفاده کنید ، در غیر اینصورت می توانید دو مورد کاملاً نزدیک به هم داشته باشید. از چاشنی کلمات کلیدی ، "مثل همیشه" ، "باید جلوگیری کرد"استفاده کنید. در هنگام ایجاد تگ Alt تا حد امکان خاص و دقیق باشید و از زبان عامیانه استفاده کنید که کاربران آن را به راحتی درک کنند بنابراین تگ Alt خوب دارای تجربه کاربری خوبی است و تجربه کاربری خوب دارای SEO خوبی است. هنگامی که تگ Alt وب سایت شما با نحوه جستجوی افراد در گوگل همخوانی کند ، رتبه بالاتری نیز پیدا می کند. همچنین به نوشتن جزئیات بیش از حد نپردازید البته محدودیت های سختی برای کاراکتر مانند برچسب های عنوان یا توضیحات وجود ندارد اما گوگل برای رتبه بندی بهتر توصیه می کند که آن را بصورت کوتاه و مختصر نگه دارید.

استفاده بهینه تگ Alt برای SEO

نکات خارق العاده نوشتن تگ Alt برای SEO:

 1. تصاویر را شرح دهید : تصاویر بدون تگ Alt فقط یک هدف طراحی هستند و هیچ تاثیری در بهینه سازی موتورهای جستجو ندارد اما تصاویر فقط برای هدف طراحی نیستند بلکه باید دارای ارزش نیز باشند بنابراین یکی از راه های آسان برای توضیح متن تصاویر استفاده از تگ  Alt است. برچسب های تگ  Alt نیاز به توصیف سودمند دارند و باید حاوی اطلاعات کافی برای افرادی باشد که نمی توانند تصاویر را ببینند. 
 2.  مختصر و ساده بنویسید : علاوه براین که برچسب های تگ  Alt توصیفی هستند ، باید مختصر هم باشند  متن تگ  Alt نباید بصورت جملات کامل یا پاراگراف باشد یک برچسب  Alt با محدودیت حدود 125 کاراکتر باید جزئیات کافی را برای باردیدکنندگان وب سایت شما و موتورهای جستجو فراهم کند تا تصویر را با متن صفحه مرتبط کند.
 3.  از کلمات کلیدی استفاده کنید : تگ  Altیک رویکرد برای درج کلمه کلیدی هدفمند و مورد نظر در صفحات سایت شما است و موتورهای جستجو آگاه هستندکه صفحات سایت شما به جستجوی خاص کلید واژه بسیار مرتبط است بنابراین توصیه می شود که حداقل از یک تصویر با کلمات کلیدی در صفحه سایت خود استفاده کنید تا این امر در فعالیت های سئو درون صفحه ای به شما کمک کند.
 4.  از پر کردن کلمات کلیدی خودداری کنید : بر روی متن توصیفی تگ  Altروی تصاویر متمرکز شوید و فقط کلمات کلیدی را هدف قرار دهید همچنین در حد امکان از کلمات کلیدی نادرست یا حداکثر متن در تگ  Altخود جلوگیری کنید.
 5.  برچسب های تگ  Altرا فقط برای سئو ننویسید : تگ  Altباید در ذهن کاربران بصورت شفاف نوشته شود بنابراین فقط روی SEO و موتورهای جستجو تمرکز نکنید همواره به یاد داشته باشید ، متن موجود در تگ Alt باید به تصاویر و محتوای صفحه نیز مربوط باشد. پر کردن تگ Alt با کلمات کلیدی نامرتبط علاوه براینکه به رتبه بندی سایت شما کمکی نمی کند بلکه به رتبه بندی موتور جستجو نیز آسیب می رساند ، زیرا ممکن است به عنوان اسپم مشاهده شوید. در هنگام پر کردن کلمات کلیدی ، استفاده از یک تگ Alt  و کلمات کلیدی برای چندین تصویر ممکن است به صورت اسپم ظاهر شود بنابراین هر تصویر باید یک برچسب Alt منحصر به فرد خود را داشته باشد در پایان ، تگ Altاهداف بسیاری را ارائه می دهند و تمام تصاویر موجود در وب سایت شما باید دارای برچسب های ALT باشند. همچنین هنگام ایجاد تگ  Alt ، هدف انتقال متن و اطلاعات عملکردی است که در صورت مشاهده توسط کاربران تصاویر آن را بازگو کنند.

نکات خارق العاده نوشتن تگ Alt برای SEO

مشاهده متن مؤثر تگ Alt

گاهی اوقات می توانید تگ  Altرا که برای یک تصویر اعمال می کنید در دو سناریو مشاهده کنید:

 1. وقتی تصویری را به صفحه سایت خود اضافه می کنید اما انتشار تصویر را فراموش می کنید در این سناریو ، تصویر برای کاربران نمایش داده نمی شود اما کاربران متن تگ Alt را مشاهده می کنند.
 2. وقتی مکان نما موس خود را روی یک تصویر معلق می کنید کاربران با استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر متن ALT را در زیرنویس نشانگر موس مشاهده می کنند.

نکات نوشتن متن خوب تگ Alt

در بعضی موارد ، ارائه متن تگ Alt ضعیف ، مبهم یا بی ربط می تواند درک صفحه را برای کاربران بدتر کند و باعث سردرگمی آنها شود بنابراین تعیین متن مناسب تگ  Altاغلب یک موضوع تفسیر شخصی است و باید کاربران تحت تأثیر متن تصویر قرار بگیرند. با این حال ، رعایت دستورالعمل های زیر به شما کمک می کند تا متن جایگزین مؤثر را برای اکثر موقعیت ها ایجاد کنید در هنگام نوشتن متن تگ Alt معمولاً باید:

 • در ارائه مطالب و عملکردهای مشابه تصویر ، دقیق و معادل باشید.
 • موجز باشید این بدان معناست که محتوا و عملکرد صحیح تصویر باید به صورت مختصر و مناسب ارائه شود معمولاً استفاده بیش از چند کلمه ضروری نیست ، اگرچه بندرت ممکن است که یک جمله کوتاه یا دو جمله مناسب باشد.
 • اطلاعات دقیقاً مشابه متن را در متن تصویر توصیف کنید.
 • برای توصیف تصویر از عبارات "تصویر " یا "گرافیک " استفاده نکنید زیرا برای کاربران کاملا واضح است که یک تصویر است و اگر تصویر در حال انتقال محتوا است ، معمولاً ضروری نیست که کاربران بدانند که این تصویری است که بر خلاف متن ، در حال انتقال محتوا است.

بکارگیری تگ  Altبرای انواع تصاویر

 1. متن تگ Alt برای تصاویر آموزنده : اگر تصویر یک عکس یا نقاشی است ، استفاده از تگ  Altباید تا حد امکان تصویر را توصیف کند استفاده از متن طولانی در تگ  Alt به تجربه کاربری ضعیف منجر می شود. اگر تصویر به توضیحات طولانی تر نیاز دارد ، بهتر است تصویر را در محتوا توصیف کنید و متن تگ  Altرا کوتاه ارائه دهید.
 2. متن تگ  Altبرای تصاویر تزئینی : تصاویر تزئینی تصاویری هستند که هدف خاصی ندارند ، این بدان معنا است که آنها برای انتقال معنی و اطلاعات مهم بکار گرفته نمی شوند بنابراین در این حالت بهتر است از متن خالی از  Altاستفاده شود. توجه داشته باشید که صفت Alt هنوز بر روی تصویر وجود دارد ، حتی اگر خالی از آن باشد هنگامی که یک بازدیدکننده  صفحه سایت با متن null alt روبرو می شود ، این امکان وجود دارد که کاملاً بر روی تصویر جذب شود. 
 3. تصویر با متن : گاهی تصاویر و متن بصورت غیرمجزا هستند بنابراین اگر نمی توانید از تصاویر متن اجتناب کنید ، بهترین راهکار این است که متنی دقیقاً مشابه در تگ Alt داشته باشید.
 4. تصاویر کاربردی یا تصویر پیوندی : از تصاویر کاربردی برای شروع اقدامات به جای انتقال اطلاعات استفاده می شود و معمولاآنها در دکمه ها ، پیوندها و سایر عناصر تعاملی استفاده می شوند. جایگزین متن یا تگ  Altبه جای توصیف تصویر باید عملی را که آغاز می شود انتقال دهد. به عنوان مثال تصویری که به عنوان تنها یک آرم مرتبط استفاده می شود.

چه زمانی متن ALT مورد نیاز نیست؟

افزودن متن Alt به تصاویر مانند مواردی که در شرایط زیر وجود دارد ، همیشه ضروری یا مناسب نیست:

 • اگر یک تصویر کاملاً تزئینی است و هیچ اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران قرار نمی دهد تا به آنها در درک محتوای صفحه وب کمک کند.
 • اگر اطلاعات ارائه شده توسط تصاویر به طور مؤثر در جای دیگری از متن به کاربران اطلاع داده شود غالباً از تصاویر یا نمودارها برای تقویت درک کاربران استفاده می شود و لزوماً اطلاعات اضافی را به آنها ارائه نمی دهد بنابراین ارائه تگ Alt در این شرایط ، محتوای متن را کپی می کند.

نتیجه گیری کامل ازتگ Alt

بسیاری از افراد هنگام تمرکز بر روی سئو فقط به محتوای نوشتاری وب سایت خود اهمیت می دهند با این حال ، تصاویر هم می توانند منبع قدرتمندی برای ترافیک ارگانیک باشند ، به خصوص اگر به یاد داشته باشید که تگ Alt را به تمام تصاویر وب سایت خود اضافه کنید هر چه تگ Alt  شما بهتر باشد ، شانس بیشتری وجود دارد که موتورهای جستجو تصاویر شما را هنگام جستجوهای مرتبط نشان دهند نوشتن متن عالی برای تگ Alt به این سه نکته ساده خلاصه می شود:

 • تصاویر خود را کاملاً توصیف کنید.
 • توضیحات خود را مختصر نگه دارید.
 • از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید.